بررسی چند رشته اسکی خارج از پیست

1399/10/10

نویسنده : رضا طهماسبی

بررسی چند رشته اسکی خارج از پیست

گرد آوری: رضا طهماسبی

با بررسی دقیق هر ورزش میتوان به دقت علاقمندی خود را پیدا نموده و نیازهای دقیقی که جهت اجرای آن ورزش وجود دارد را بررسی و به ورزش نزدیک به سلیقه خود بپردازیم و در ضمن با آکاهی کامل از نیازمندیهای اولیه شروع آن به توانمندی خود جهت بهتر اجرا نمودن و لذت بردن از آن، در سلامت کامل بمانیم.

شایع ترین اسامی که ممکن است از اسکی بیرون از پیستها به گوش ما رسیده باشد اسامی همچون اسکی تورینگ  (Ski Touring) ، کوهنوردی با اسکی (Ski Mountaineering) و یا (Backcountry Ski) است. در این گرد آوری تلاش بر این است از مجموع یکسری سایت ها مشترک ترین نظرها ترجمه گردد تا با تقسیم بندی آنها بر نیازهای اولیه انجام مهمترین آنها همچون میزان آمادگی جسمانی و تجهیزات و علم استفاده از آنها واقف گردیم.

اسکی تورینگ       " Wikipedia"                   

اسکی تورینگ نوعی اسکی است که در مناطق خارج از پیستها و مناطق کنترل شده صورت می گیرد و ممکن است بیش از یک روز به طول انجامد و بسیار شبیه اسکی بک کانتری است. اسکی تورینگ از عناصر اسکی نوردیک، آلپاین و رشته های فرعی مانند تل مارک و رندونه ترکیب شده است و در کل با آزاد نمودن پاشنه پای اسکی باز فقط به فرود محدود نمی گردد.

تورینگ به مهارتهایی مانند ناوبری مخصوص رشته خود نیاز دارد تا با آشنایی در مناطق مستعد بهمن، مسیریابی دقیقی انجام شود. کوهنوردی با اسکی نوعی تورینگ است که در رنج متنوعی ترکیبی از ورزشهایی مانند تله مارک، اسکی آلپاین و بککانتری با کوهنوردی است.

·     همانطور که دقت فرمودید مطالب درج شده در این سایت بسیار کلی بوده و دقیقا ما را به منظور اصلی از شناخت دقیق از انواع رشته ها و نیازمندیهای آنها نمیرساند و فقط یک دید کلی به خواننده میدهد.

یک مدل از تقسیم بندی های کامل تمام رشته ها را زیر مجموعه اسکی بیرون از پیست

 (Off-Piste) به دین صورت می داند:

·         Slackcountry skiing

·         Sidecountry skiing

·         Freeride skiing

·         Backcountry skiing

·         Splitboarding

·         Ski touring

·         Ski mountaineering

نمودار زیر به عنوان یک کمک بصری میتواند گویای کلیتی از انواع ورزشهای فوق باشد. به نوعی در این نمودار از چپ به راست فاصله از پیستهای اسکی چیده شده است و همچنین تجربه مورد نیاز هر یک در تعاریف گفته میشود.

به یاد داشته باشید که برخی از فعالیتها ممکن است با یکدیگر تداخل داشته باشندو حتی ممکن است تفاوتهایی در نحوه استفاده از این اصطلاحات در کشورهای مختلف باشد اما به طور کلی می توانید به این تقسیم بندی اعتماد کنید.

کلیات تقسیم بندی و تفکیک کلی اسکی بازان خارج از پیست ها به دو گروه است:

1-      گروهی که تاکید بر سراشیبی بیشتر دارند (با کمی سربالای رفتن)

2-      گروهی که به دنبل کاوش در کوه های دورتر از جمعیت و لذت بردن از سربالایی هستند

اسکی بازان  Sidecountry skiing و Freeride skiing  

 

 در گروه اول قرار میگیرند در حالی که اسکی بازان تورینگ و کوهنوردی با اسکی در گروه دوم. در این گروه افراد در خارج از دامنه های محدود شده پیستها اسکی می نمایند ولی نزدیک هستند و لزوما برای بالا رفتن از کفشها و پوست و تجهیزات صعود استفاده نمی کنند و ممکن است از بالا برها استفاده نمایند. در این رشته توانمندی فرود در برفهای پودر بسیار اهمیت دارد.

 

توجه داشته باشید که علی رقم این تفاوت هر دو گروه ورزشی هستند که در محیط کوهستانی صورت میگیرد و خطرات مخصوص خود مانند خطر بهمن، وجود صخره ها و سنگ ها و موانع غیر منتظره را دارند و عدم دسترسی به امداد و نجات بسیار مهم است.

بر اساس بررسی ها کلمات  Backcountry Ski  در ایالات متحده امریکا و Ski Touring در اروپا  بیشتر رواج گفتاری داردو رشته ای هستند که با استفاده از پوست و فیکسهای مخصوص به صعود و فرود در مناطق دورتر از پیستهای اسکی انجام میشود. اسکی تورینگ معمولا شامل کاوش در مناطق کوهستانی بدون استفاده از بالابر است و مخصوص اسکی بازان پیشرفته با آمادگی جسمانی خوب جهت صعود و فرود با اسکی می باشد.در این رشته افراد میتوانند از گزینه های اقامتگاه هایی مانند کلبه، جانپناه و ... در طراحی مسیرهای خود استفاده نمایند. حمل تجهیزات بهمن و داشتن علم آن و همچنین در صورت لزوم در نوع مسیر کرامپون اسکی در این رشته الزامی است.

در منابعی Alpaine Touring نیز ممکن است به اسکی تورینگ گفته شود که به اختصار آن را AT  مینویسند و یا به Randonee صدا شود که منظور همان استفاده از تجهیزات اسکی تورینگ جهت صعود است.

 

·     اسپلیت برد Splitboard نیز در همان گروه قراردارد با این تفاوت که اسنوبردی است با قابلیت نصف شدن جهت صعود راحت تر و یکی شدن به شکل اسنوبرد جهت فرود فرد.

 

کوهنوردی با اسکی (اسکی کوهستان) Ski Mountaineering

 

در میان همه این رشته ها این رشته بیشترین تجربه را می طلبد که شامل بالا رفتن از کوه برای فرود آمدن با اسکی است که ترکیبی از کوهنوردی و اسکی است. در این رشته تمرکز بر رسیدن به قله و بازگشت به پایین است و ممکن است از تجهیزات کامل کوهنوردی مانند طناب، تبر یخ، کرامپون کفش و ... استفاده گردد.

در این رشته مهارت های کافی جهت پیمایش کوه ها در زمستان نیاز است و همچنین توانمندی اسکی در بالاتر از سطح متوسط و این به معنای توانمندی اسکی در پیستهایی به رنگ قرمز است. در زیر حدودی از شرایط تعیین کننده رنگهای پیستها را بررسی میکنیم:

 

 

 آبوم تصاویرمطالب مرتبط