غار نزلشرح برنامه

به نام خداوند آفریننده زیبایی ها

 

عنوان برنامه :

برنامه دوم از اردوهاي اماده سازي غارنوردي سال 1400

هدف :

آموزش اصول کمپ زنی و شب مانی و تلفن کشی داخل غار

با همکاری باشگاه های :

آزاد فراز قزوین، کاهار البرز، خانه کوهنوردان تهران، شکیب یزد

 

نوع برنامه :

اردوی آماده سازی

سطح برنامه :

دشوار

سرپرست :

الناز قاسمی

مربیان :

حسین بوئینی ، محمدرضا نصیری، محمدعلی دهقان، حامد حکیم جوادی، الناز قاسمی

تاریخ اجرا :

14 الی 16 خرداد 1400

محل برنامه :

استان کهکیلویه و بویراحمد ، شهرستان دهدشت، غار نزل

نحوه دسترسی :

میتوانید با اتوبوس به شهر یاسوج سفر کرده و از ترمینال تاکسی های دهدشت را سوار شوید، هزینه تاکسی حدودا نفری ۵۰ تومن هست. حتما به راننده تاکید کنید که از جاده سادات به سمت دهدشت برود. حدود 1:45 از یاسوج تا دهانه غار زمان نیاز است. 1700 متر بعد از کافه .... پیدا شوید و با چند قدم پیاده رویی سمت راست جاده لوکیشن غار کاملا مشخص است.

مشخصات جغرافیایی غار نزل :

https://www.google.com/maps/place/30%C2%B046'20.4%22N+50%C2%B057'11.9%22E/@30.7723375,50.9511141,17z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x0:0x0!8m2!3d30.7723375!4d50.9533028?hl=en

ویژگی های برجسته منطقه :

امکان پارک کردن خودرو ها در نزدیکی دهانه غار میسر است.

منطقه مسطح است و به راحتی میتوان کمپ بیرون غار را محیا کرد.

در نزدیکی دهانه با فاصله چند دقیقه ای چشمه آب وجود دارد

درصورت نیاز به خرید میتوان به کافه ای در فاصله 1700 متری از لوکیشن غار مراجعه کرد.

آنتن موبایل در منطقه وجود دارد، اما کمی با کیفیت پایین.

تجهیزات مورد نیاز برنامه :

1- حدود 60 عدد کارابین ساده

2- حداقل 200  متر طناب (حداقل 5 طول)

3-هر نفر 3 عدد صفحه پلاک و رول 8

4-ست رول کوبی (افرادی که مدرک پیشرفته دارند)

5-وسایل شب مانی داخل غار (پلار، جوراب اضافه، کیسه خواب الیاف، زیرانداز)

6-لباس غار ضد آب

7-چادر

8-ست شخصی

9-کوله غار

10- لوازم گرمایشی و پخت و پز برای داخل غار بصورت تیمی

11- کیف کمک های اولیه و کیت امداد (الکل جامد، پتو نجات و ...)

12- منبع نوری برای 50 ساعت

13-داروهای شخصی

14-بیمه ورزشی

 

مشخصات فنی غار نزل :

_چاه اول 54 متر و 3ریبلی (عمق چاه 43 متر)

_قبل از چاه دوم 35 متر طناب،

-چاه دوم 60 متر  طناب و 4ریبلی (عمق چاه 48 متر)

_چاه سوم 50 متر طناب و 3 ریبلی

_چاه چهارم 50 متر طناب و 2ریبلی

_چاه آخر 50 متر طناب (عمق چاه 12 متر بدون ریبلی)

محل مناسب کمپ زنی داخل غار : زیر چاه 1 و زیر چاه 4

_تقریبا 40تا کارابین لازم داره

اطلاعات غار:

عمق:  196 متر

_تعداد چاه :  5 چاه

-طول : 546 متر

شرح برنامه :

اردو دوم به دليل تعطيلات چند روزه  در تاريخ ١٤-١٥ و ١٦ خرداد قرار داده شد تا غارنوردان علاقمند بیشتری امکان  حضور در این برنامه را داشته باشند.

موضوع و هدف برنامه پيمايش، طناب ريزي، شب ماني و تلفن كشي در غار نزل واقع در نزديكي شهر ياسوج برنامه ريزي شده بود

غار نزل با عمق ١٩٦ متر در دسته غارهاي خيس و آبي كشور است كه با حوضچه هاي داخل آن چالش هاي خاص خود را دارد

به دليل كمبود خودروهاي عمومي و سختي مسير تصمیم گرفته شد افراد با خودروهای شخصی وارد منطقه شوند. به دلیل محدودیت های عبور و مرور در آن تاریخ با همکاری هیئت استانها مجوزهای لازم از فرمانداري هاي شهرهاي شركت كننده براي خودرو هاي افراد حاضر در اردو اخذ شد.

قرار بر اين بود كه شروع برنامه روز جمعه ١٤ خرداد ساعت ٩ در محل دهانه غار باشد بيشتر افراد تصميم گرفتن كه روز پنج شنبه صبح از شهرهای خود به سمت ياسوج حركت كنند تا هم رانندگي افراد را خسته نكند هم زودتر برسند و استراحت كنند. ٤ خودرو  ساعت ٦ صبح از شهرهاي تهران، كرج، مازندران و قزوين به سمت ياسوج حركت كردند. با هماهنگي به وجود آمده در میانه راه خودرو ها به هم رسيدند و با هم حركت كردند. ساعت ٦ بعد از ظهر به ياسوج رسيديم  پس از خريد و گشت زني در شهر و خوردن شام به سمت دهانه حركت كرديم. کنار دهانه محل مناسبی برای برقراری کمپ وجود داشت که چادرها در همانچا برپاشدند. و افراد استراحت كردند تا براي فردا آمادگی لازم را بدست بیاورند. درضمن ٣ خودرو  هم از يزد ساعت ٣ بعد ازظهر حركت كردند و ساعت ١٢ شب به منطقه رسيدند. البته یک تیم 4 نفره از یزد در میان راه خودروشان خراب شده و از حضور در برنامه انصراف دادند. از آنجایی که قسمتی از لوازم گروهی مربوط به این اشخاص بود تیم با چالش روبرو شد. که با هماهنگی های انجام شده هیچ مشکلی را تیم احساس نکرد.

صبح جمعه طبق برنامه پس از صرف صبحانه ساعت ٩ جلسه معارفه و هماهنگي و توجيه افراد برگزار گردید و تيم بندي ها انجام شد. تيم هاي ٢-٣ نفره جهت طناب ريزي و تلفن كشي انتخاب شدند و هر تيم بصورت جدا جدا توجيه و اماده برای ورود به غار شدند. طناب ريزي تا انتهاي غار انجام و تلفن کشی نیز تا آخرین کمپ (انتهای چاه 4) صورت گرفت. تمامی تیم ها بعد از انجام كارهاي محوله از غار خارج شدند. پس از آن نوبت تعیین تیم ها برای شب مانی داخل غار بود. تصميم بر این شد كه يك تيم مبتدي تر  در انتهايي چاه ١ (٣نفر) و يك تيم هم در انتهاي چاه ٤ (٧ نفر که یکی از مربیان نیز در بین این افراد حضور داشت.) كمپ زده و شب ماني انجام دهند. وسايل كمپ و تجهيزات انفرادي و تيمي آب بندي شده تحويل نفرات شد تا كمپ خود را زده و استراحت كنند.  كمپ زني تا ساعت ١٢ شب طول كشيد. ساعت يك بامداد تصميم گرفته شد كه ٢ نفر از مربي ها جهت سرکشی و چك كردن نفرات داخل كمپ وارد غار شوند پس از چك و هماهنگي كمپ 2 مربی از غار خارج شده و تيم ها  استراحت كردند. روز دوم پس از بيدار شدن نوبت افرادی بود كه شب گذشته را بيرون از غار سپری کرده بودند. قرار شد تا يك تيم ٣نفره از كمپ ٢خارج و ٣ نفر جديد وارد كمپ 2 شوند و مدتي درانجا تجربه ماندن داخل كمپ را کسب نمایند. افراد كمپ ١ نیز پس از جمع آوري توسط نفرات آن كمپ از غار خارج  شدند. پس ازخارج شدن نفرات تيم بندي ها انجام شد وقرار بر اين شد تا ٥ نفر به كمپ اخر رفته  پس از جمع آوري طناب و كمپ انتهایی شروع به انتقال وسايل كنند. وسايل به كمك نفرات كمپ و نفرات جديد جمع و بسته بندي شد و افراد يك به يك شروع به انتقال كوله ها به سمت دهانه غار كردند. پس از خارج شدن وسايل و طناب ها توسط تمام افراد جلسه توجيهي نقد و بررسي در همان شب برگزار گرديد و اعلام شد كه برنامه تمام شده و نفرات ميتوانند به سمت استان های خود حركت كنند.

در اين برنامه نفراتي از استانهاي تهران، البرز، قزوين، يزد، تبريز، مازندران و شيراز شركت كرده بودند.

لیست نفرات حاضر در برنامه :

حسین بوئینی، محمدرضا نصیری، الناز قاسمی، محمدعلی دهقان، حامد حکیم جوادی، سارا حسینی، سارا بین آبادی، حسین میرزایی، مجید زارعیان، فرزانه السادات میروکیلی، علیرضا مهرافشان، سعیده نی باقلی، امین جابری، محمدرضا قرقچیان، حجت پوراسماعیل، نسیم صادقی، علی زارع زاده، مسعود زارع، ملیحه محمدمیرزایی، ماه نسا نظری، محمدتقی رضایی صدرآبادی، میثم حسین خانی.

 

 آبوم تصاویر

اعضا شرکت کننده